Індивідуалізовані імплантати
в травматології і ортопедії
Imateh Medical – створення протеза у відповідність з індивідуальними мірками пацієнта, який би точно повторював анатомію його суглоба, – в основі нового методу створення імплантату за допомогою 3D-принтерів. Перед операцією пацієнт проходить процедури візуального сканування: МРТ і КТ, але не для діагностичного обстеження, для якого і призначені ці процедури, а для відтворення точної об’ємної моделі суглоба. Так створюється модель “один в один” проблемного органу, призначеного для заміни. Ця точна копія дозволяє лікарям розпланувати до найдрібніших деталей всі дії, підібрати адаптоване обладнання, що підходить для кожного конкретного випадку.
Переваги використання 3D-принтера в ортопедії
Перевага створення моделі суглоба за допомогою 3D-принтера в тому, що вона дає можливість забезпечити дуже високий рівень точності і скорочує час роботи. Це важливо, перш за все, тому, що мова йде про найточніших “ювелірних” операціях, які проводяться протягом короткого часу і на дуже високому професійному рівні. Говорячи про переваги методу заміни суглобів з застосуванням “роздрукованих” органів, варто відзначити, що, в порівнянні з колишніми методами, відсутні традиційні наслідки хірургічного втручання: тканина менше пошкоджується, менша крововтрата, пацієнт швидше відновлюється після операції.
У яких випадках буває необхідна заміна суглоба?
Основне показання до ендопротезування – це сильне руйнування суглоба, після якого він не підлягає відновленню.
Таке трапляється при таких захворюваннях:
- Важкі артрози і артрити, пізні стадії захворювання.
- Прогресуючі дегенеративні зміни в суглобах після перенесеної травми.
- Хвороба Бехтерева, або анкілозуючий спондилоартрит.
- Ревматоїдний артрит, туберкульоз суглобів, гнійний артрит.
- Диспластичний артроз – дегенеративні зміни в суглобі на тлі порушення його розвитку.
- Асептичний некроз (руйнування) головки стегнової кістки.
- Перелом, який стався всередині суглобової порожнини, а потім неправильно зрісся або трансформувався в псевдосуглоб.
Ендопротезування великих суглобів
У сучасній медицині виконується ендопротезування:
- Кульшового суглоба при несросшихся переломах, неврозі тканин, артритах і артрозах. При цьому після операції зберігається рухливість суглоба, оскільки імплантат являє собою конструкцію з круглим шарніром і западиною (це забезпечує нормальне обертання). Тому людина може легко здійснювати будь-які рухи і не відчувати дискомфорт.
- Колінного суглоба при поліартритах і травмуванні зв’язок. На вибір представлено 2 типу операції – локальне або повне протезування. Вибір проводить лікуючий лікар на основі анамнезу і даних діагностики.
- Гомілковостопного суглоба при руйнуванні хрящової тканини і появі «шпильок». Протез дозволяє накрити велику гомілкову кістку пластиною, а кісточку кришкою з нержавіючої сталі. Після операції під час відновлення потрібно пройти фізіотерапію і нормалізувати відтік лімфи, щоб уникнути набряклості.
- Плечового суглоба дає можливість відновити рухливість і позбутися від больового синдрому. Призначається фахівцем при виявленні некрозу плеча, неправильному зрощуванні кісток після перелому, а також при артритах і артрозах.
- ліктьового суглоба при виявленні остеоартрозу. При цьому вдається відновити рухливість, так як використовується протез з металевим шарніром або з силікону без шарніра (залежить від ступеня пошкодження тканин).